8 Kasım 2016 Salı

"KIBRIS CEPHESİ" (2)


KKTC'nin milli yayın organlarından Volkan yazarı Aydın Akkurt'un 4 Kasım 2016 tarihli, "Kriterler, Toprak ve Haritalar" başlıklı yazısını oku(t)makta fayda var:

"İsviçre’de 7-11 Kasım tarihleri arasında yapılacak görüşmelere sayılı günler kaldı. Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, bugün düzenleyeceği basın toplantısıyla Rum halkını bilgilendirecek ve ardından İsviçre’ye hareket edecek. Rum müzakere heyeti de Pazar günü İsviçre’de olacak.
Ulaşan bilgilere göre; Rum tarafı toprak ve haritalar konusunda bütün hazırlıklarını tamamladı, başta Kilise olmak üzere Rum Ulusal Konseyi’nin de onayı alındı.
Rum siyasi partilerinin Anastasiadis’i çok sert şekilde suçlamaları ise oyundan ibaret.
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı bugün, Meclis’te temsil edilen siyasi partilerle görüşecek.
***
Rum siyasi partileri İsviçre’de yapılacak toprakla ilgili müzakerelerde masaya harita ile rakamların konulması yönünde ısrarlı. Anastasiadis’in de ana hedefi bu.
Türk tarafında ise bu konuda endişeler var. Çünkü, Rum tarafının niyeti; Türk tarafının toprak konusunda vereceği tavizleri görmek ve ona göre hareket etmek. Bu da oldukça sakıncalı.
Ama ne var ki, TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit’in yaptığı açıklamalar çok farklı. Özyiğit; yaptığı açıklamalarda toprakla ilgili kriterlerin görüşülmesini göz ardı ederken, “İsviçre’de toprak ile harita konularının detaylı şekilde masaya yatırılarak ilerleme kaydedilmesini beklemekteyiz, bu şekilde de süreç olumlu gelişir.” diyor.
İşte bunu anlamak mümkün değil. Bu noktada da, Rum siyasi partileriyle görüşen Özyiğit’in, Rumların etkisinde mi kaldığı sorusu akla geliyor.
***
Şimdi de gelelim İsviçre’de yapılacak müzakerelerin programına;
Müzakereler Pazartesi sabahından Cuma akşamına kadar devam edecek. Müzakerelerin ilk günü törensel olacak ve buna BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon da katılacak.
İkinci gün, Yönetim, Ekonomi, AB ve Mülkiyet başlıkları ile halen varlığını koruyan anlaşmazlıklar ele alınacak.
Üçüncü gün ise toprak kriterlerinin görüşülmesine başlanacak ve kriterlerde uzlaşıya varılırsa karşılıklı harita teatisi yapılacak. Türk tarafı ile Rum tarafı hazırladıkları haritaları masaya koyacak.
Ve buna göre demek oluyor ki: Akıncı İsviçre’ye giderken çantasında harita da olacak.
Bu haritanın neleri içerdiğini ise kimse bilmiyor.
İşte esas mesele de bu.
Bilmem anlatabildim mi?"

Aktaran:
Çağdaş BAYRAKTAR
4 KASIM 2016-KIBRIS

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder