22 Nisan 2018 Pazar

İYİ PARTİNİN STRATEJİK İNTİHARI - ÇAĞDAŞ BAYRAKTAR

Kılıçdaroğlu çok akıllı bir hamle yaptı, tabii kendi yönetimi için...

Neden mi?

CHP'den İYİ Parti'ye geçecek vekiller olduğu zaten siyasi kulislerde konuşuluyor ve biliniyordu.

Bu hamlesiyle "birileri istifa etmedi, yönlendirildi."

Bu hamleyle Kılıçdaroğlu CHP'si, İyi Parti'ye "büyüklük" yaptı, böyle psikolojik üstünlük sağladı. Sonuçta son dönemde İYİ partinin enerjisi CHP'nin çok çok üzerindeydi, hem siyasetçi hem seçmen bazında. En azından bunu dengelemiş oldu.

Birileri çok inanmayacak ama bu hamleyle İyi Parti'nin mağduriyeti törpülendi, mağduriyetin halkta nasıl etki yarattığı aşikarken.

Öte yandan İyi Parti'nin oy almak istediği alan daraltıldı, çünkü CHP'nin bu hamlesi İyi Parti ile CHP'yi bir blok olarak gösterdi, bu da AKP'den İyi Parti'ye oy geçişini engellemek demekti.

Kılıçdaroğlu bu hamleyle hem İyi Parti'ye görülenin aksine alan daralttı, hem kendi yerini sağlamlaştıracak hamle yapmış oldu. Hem de Erdoğan AKP'sinin, kendi seçmeninde İyi Parti'ye doğru olacak geçişi en aza indirgedi.

(Artık bazı CHP'liler, sıkıştıklarında birilerini Vatan Partili ilan ettiği gibi İyi Partililerle tartışmalarında da onlara çok kolay "seçime bile bizim sayemizde girdiniz" deyip başka insanları bu minnetle ile terbiye eder. )
İyi Parti, kendisini CHP ve AKP'nin dışında başka bir yerde konumluyordu, artık bu iddiasında bulunamaz.

Yapılması gereken, ancak ikinci turda ilk turun sonuçlarına göre ve de "zorunlu" ittifak algısı yaratmaktı. Tam tersi yapıldı. Ekmeleddin tercihinde seçime "çatı" algısı ile başlama hatasında olduğu gibi diyeceğim ama bunlar hata değil, bilinçli tercih.

Her şey, Erdoğan'ı Başkan yapmak için.

Ama bunu görmeyenler şimdiden Kılıçdaroğlu kutsamasına başladı...

Tam da Kılıçdaroğlu'nun istediği gibi.

Sahi, "kandırılanlar" kimlerdi?

Ve de düşünün, AKP'den memnun olmayan bir seçmensiniz, oy vermekle vermemek arasında ikilemde kalan. Öte yandan da yandaş kanalların ve iktidarın algısıyla "Cehape alerjiniz" de var. Bu birleşmeden önce İyi Parti'ye oy verme şansınız ne kadardı, bu "erken ittifak"tan sonra ne kadar?

Velhasıl, erken seçimi erken ittifak belirledi.

Bahçeli'nin içeriden yaptığı ile Kılıçdaroğlu'nun dışarıdan yaptığı arasında bir fark yok, tamamlayıcılık var.ÇAĞDAŞ BAYRAKTAR
22 NİSAN 2018

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder