21 Şubat 2016 Pazar

Tarihe Düşülen Notlar - 108
"Ankara'da askeri personeli taşıyan servis araçlarına yönelik saldırıda yaşamını yitiren TAK üyesi Abdulbaki Sönmez için Van'ın İpekyolu ilçesine bağlı Şehit Fırat Mahallesi'nde MEYADER tarafından taziye kuruldu.
HDP Van Milletvekili Tuba Hezer ile DBP, HDP ve MEYA-DER yöneticilerinin kitlesel olarak ziyaret ettiği taziyeye, bini aşkın yurttaş katıldı." [1]

21 Şubat 2016

***

Bu saldırıyı PKK yapmış, TAK üstlenmiş olabilir. PKK ile TAK, "iyi polis - kötü polis"i oynuyor olabilir, oynamıyor da olabilir.

PKK istihbarat servislerinden birisinin yaptığı bir saldırıyı kendi uzantısına üstlendirmiş de olabilir. Olay PKK'dan tamamen bağımsız da olabilir.

Fakat mesele bu değil.

"HDP Van Milletvekili Tuba Hezer ile DBP, HDP ve MEYA-DER yöneticilerinin kitlesel olarak ziyaret ettiği taziyeye"

Bu açıklama, oluşumlardan ziyade kafaların yani zihniyetlerin terörist olduğunu gösterir.

Bu açıklama, bu "katılım", saldırı ile ilgili herhangi bir HDP/PKK aklamasının yok hükmünde olmasıdır.

Bu açıklama, bu katılım, gerçeği bildiği halde işine gelmeyenlerin sırf inanmak istediği için inandığı söylemlerin ikna ediciliğinin bile ortadan kalkması demektir.

Ve bu "katılım"dan sonra HDP'den insani ve barışçıl beklentiye girmek, böyle bir anlam yüklemeye kalkmak, sadece gaflet ya da delalet ile izah edilebilecek iyimserlikte bir yaklaşım değildir.

Bu kitlesel suç, terörden insani anlam çıkarmak isteyen herkesin omuzlarında, bu kan böyle yaklaşan herkesin ellerindedir.

ÇAĞDAŞ BAYRAKTAR
21 ŞUBAT 2016


DİPÇE 


[1] http://www.evrensel.net/haber/273149/tak-uyesi-sonmez-icin-taziye-kuruldu (Birincil kaynak DİHA)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder