3 Ocak 2016 Pazar

YANLIŞLARIN KAVGASINDAN ELDE KALAN DOĞRU(Tuğgeneral Ertuğrul Gazi Özkürkçü ve Cumhurbaşkanını "selamlama" şekli)


soL'daki haber şu şekilde:

"Genelkurmay Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Tuğgeneral Ertuğrul Gazi Özkürkçü'nün, ölen Yeni Akit gazetesi Genel Yayın Koordinatörü Hasan Karakaya için taziyelerini ilettiği ve "dik duruşundan asla taviz vermemiştir" dediği belirtildi.

Yeni Akit'in haberine göre, Özkürkçü, Hasan Karakaya’nın oğlu Fatih Karakaya ile görüştü. Özkürkçü, Hasan Karakaya’nın "Türkiye’nin en önde gelen gazetecilerden" olduğunu belirterek, “Haksızlığa karşı en zor zamanda konuşmasını bilmiş ve dik duruşundan asla taviz vermemiştir” dedi.

Haberde Özkürkçü'nün, Karakaya'nın ölümüyle birlikte "Türk gazeteciliği açısından yeri doldurulamayacak bir boşluğun oluşacağını" söylediği; "başta ailesi olmak üzere, Akit camiasına, Genelkurmay Başkanlığı adına başsağlığı dileklerini ilettiği" belirtildi."
[1]


(Akit'in TSK'yi hedef alan manşetlerinden sadece birisi)

Bunun üzerine Kılıçdaroğlu'nun da Akit'e başsağlığı dilemesini de kapsayan açıklamalar yapıyor bir dönem Kılıçdaroğlu'nun gözdesi olan eski CHP Milletvekili Hüseyin Aygün:

"Atatürk, Cumhuriyet, çağdaşlık, Laiklik düşmanı 'gazeteci'ye, Kılıçdaroğlu'dan sonra Genelkurmay da 'taziye' dilemiş. Hepsi 'Akit'çiymiş. Karakaya adlı nefret yayıcısına 'başsağlığı' dileyen Genelkurmay, Ergenekon ve Balyoz'un ürünüdür. Bu davaların beyni ise Akit adlı şeydi. Dolayısıyla Karakaya için, 'Basınımızın dik duruşlu, yeri doldurulamaz gazetecisi' nitelemesiyle Genelkurmay, bir 'borç' ödemesi yapıyor..

3 gün önce Akit'in yeni bir tehdidinden dolayı mahkemedeydim. CHP vekilleri Akit'in hep hedefinde. Kemal Kılıçdaroğlu, işte bu Akit'e başsağlığı diliyor. Kılıçdaroğlu Akit'in, Vakit'in diğer provokatif odakların hedefinde olan milletvekillerine asla bir telefon bile açmamış, sahiplenmemiştir..

Beni milletvekili iken 'Fethullah Gülen cemaatini eleştirmek AKP'ye yarar' diyerek 'uyaran' ve 'eli boş' dönen de Kemal Kılıçdaroğlu'dur.
Fethullah Gülen ile beni 'uyardığı' günü söyleyeyim size:
Ali İsmail Korkmaz'ın toprağa verildiği gün.
Kılavuzu mu? Gürsel Tekin. O açtı telefonu..

İşte bu yüzden Kemal Kılıçdaroğlu'nun Karakaya'ya anında 'başsağlığı' dilemesine ben hiç şaşırmadım. Hemen yanında Karakayalar var zaten. CHP'de Suriye konusuna duyarlı, dinci gericiliğe karşı, anti-emperyalist milletvekillerinin 'tasfiyesi' de, işte bu politikaların ürünüdür."
[2]

***


(Hüseyin Aygün PKK'lı Sakine Cansız'ın cenazesinde)

Hüseyin Aygün bu söylemlerinde yerden göğe kadar haklı. Bu söylemlere gelmesinin ve söylemlerin nasıl okunması gerektiğini yazının sonundaki bir alıntıyla anlatmaya çalışacağız. Ama önce, daha öncesine gidelim.

Sayın Hüseyin Aygün, bu dediklerini kendi vekilliği döneminde savunan vekilleri ulusalcı ilan edip de tasfiyesine susarak ya da konuşarak destek verenlerden değil miydi?

Kumpas davalar sırasında nerede durdu?
Sanırım bunu anlamak için Aygün'ün kaçırıldığı PKK'lılar hakkında söylediklerini anımsamak yeterlidir. Ya da yine kendi hesabından duyurduğu PKK'lı Sakine Cansız'ın taziyesine gitmesini...

Ya da yazdığı "Dersim 1938 ve Hacı Hıdır Ataç'ın Defteri" kitabının başındaki "Modern Cumhuriyet tarihinin en geniş çaplı katliamı Dersim 1938 Harekatı olduğu halde..." girizgahı ile Türkiye Cumhuriyeti'ni "katliamlar yapan, katil" devlet olarak algılatması da bize bu konuda yol gösterici olabilir.

Hüseyin Aygün'ün partideki dünkü ve bugünkü konumunu, yine buna paralel konum ve söylem farklılığını anlamak adına dün yazılan yazının bir kısmını anımsamakta fayda var:

"Kılıçdaroğlu'nun bu kişilere partide at koşturturken neredeyse bu insanlarla hiç aynı kareye girmesi tesadüf mü sanıyorsunuz?
Değil.
Mevzu, iyi polis-kötü polis oynanması. Böylece Kemal Kılıçdaroğlu'nun birilerin gözünde en fazla "lider vasfı olmayan" ama "dürüst, efendi" kişi algısının sağlam kalması.
Yarın çok tepki gördüğünde, bu kişilerin harcanması, kendisi için zaman ve konum kazanması."
[3]


***

Hüseyin Aygün'ün akıbetini bu kapsamda değerlendirilmeliyken, açıklamalarını da cemaatin partide ne kadar "üst" mevkiden destek gördüğünü görmek açısından önemsemeli.

Tabi bu konuşmanın Ali İsmail Korkmaz'ın toprağa verildiği gün gerçekleşmesi ile Ak-it'e yapılan taziye, partinin nasıl bir gerici anlayışın kontrolünde olduğunu göstermekte.

Kabul etse de etmese de bu söylemlerin bugün dile getirilmesinin objektif iki sebebi var:

Birincisi, kumpas davalarından sonra tasfiye edilen asker ve aydınların, en çok da ülkede farklı düşüncelere sahip kişilerin güvencesi olduğu gerçeğinin belli kesimlerce daha belirgin olarak idrak edilmesi, ortaya çıkması.

İkinci sebebi ise İstanbul Barosu Başkan Yardımcısı Mehmet Durakoğlu'nun açıklamalarında belirttiği gibi:

"Türkiye'nin yaşadığı hem bu kumpas vasıtasıyla yaşanan süreç açısından söylüyorum, hem de daha sonra -hangi konuda söz konusu olursa olsun- adına çözüm süreci dedikleri süreç, daha sonra bugün Ortadoğu'da yaşanan -kısaca askeri vesayetin kırılması diye kendilerinin nitelendirdikleri- süreçlerin tamamında;
Bugün göğsümüzü gere gere Kemalistlerin, Ulusalcıların tarihsel haklılığını açık bir biçimde ifade edebileceği bir süreci, bir tarihsel zaman dilimini yaşadığımıza inanıyorum. Bunu yürekten söylüyorum. Bunu herkesin bir kez daha komplekse falan kapılmadan açık bir biçimde ifade edebilmesi gerekiyor. Yüreği yetenle bunu tartışabiliriz artık.

Bizim tarihsel haklılığımız, geçmişteki bütün yaşadıklarımız, sürecin geldiği bu nokta itibariyle tarihsel haklılığımız büyük ölçüde kanıtlanmıştır. Yüreği yetenle bu tartışmaları yapabiliriz.

Tarih bizim ne kadar haklı olduğumuzu, hem bu kumpas vesilesiyle, hem Güneydoğu'da yaşananlar vesilesiyle, hem Ortadoğu'da yaşananlar vesilesiyle, başka bütün başlıkları ele aldığınız zaman, ne kadar haklı olduğumuz bir zaman dilimi içerisinde olduğumuzu gösteriyor."


Tabi yine bunlar, görmek isteyene...

("Genelkurmay ile ilgili Hulusi Akar üzerinden Milli Ordu tasviri yapmaya çalışanları da pistten alalım" diyecektim ki, kendileri zaten Ak-it paçavrasının ekran bataklığına meşruluk kazandırırken bataklık tarafından yutulmuş durumda.)


ÇAĞDAŞ BAYRAKTAR
3 OCAK 2016

DİPÇE

[1] http://haber.sol.org.tr/turkiye/genelkurmaydan-hasan-karakaya-guzellemesi-karakaya-dik-durusundan-asla-taviz-vermemistir
[2] http://odatv.com/kilicdaroglu-gulen-cemaatini-elestirmek-akpye-yarar-diye-beni-uyardi-0301161200.html
[3] http://bayraktarcagdas.blogspot.com.tr/2016/01/ihanetin-kysnda-dolasmak.html
[4] https://www.facebook.com/misillemeprofil/videos/vb.100001533315604/984969288230839/?type=3&theater

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder