6 Haziran 2015 Cumartesi

YORUMSUZ! - Çağdaş BAYRAKTAR


“İlgi belli…
İlişki de belli…
Kürtler sömürgeciliğe karşı bağımsızlık savaşı yapıyorlarsa ne işi var CIA ve MOSSAD’ın Kürtler arasında?
Yoksa CIA ve MOSSAD, antiemperyalist savaş veriyorlar da dünya bu savaşın farkında değil mi?”

Uğur Mumcu - Cumhuriyet / 7 Ocak 1993

***

"Kürt milliyetçiliğinin yayın organı "Özgür Gündem" gazetesinde bana ve İlhan Selçuk'a karşı saldırılar sürüyor.
Gazetenin imtiyaz sahibi, işadamı Yaşar Kaya, Kürtler ve Kürt ayaklanmaları konusundaki araştırmalarımıza ve yayımladığımız belgelere çok kızıyor. "Kürtçü" sözcüğüne de pek öfkeleniyor.
Araştırmadan, incelemeden ve aydınlanmadan korkmamak gerekir.
Ben kendi hesabıma Kürt milliyetçilerinin bütün yayınlarını okuyor ve bunlardan yararlanıyorum. Yakında yayımlanacak bir yayınımda, Kürt milliyetçileri ile istihbarat ajanları arasındaki ilişkilere ışık tutacak ilginç belgeler açıklayacağım. Umarım, Kürt milliyetçisi ve işadamı Kaya da bu yayınlardan yararlanır..."

Uğur Mumcu - Cumhuriyet / 8 Ocak 1993
***

Özgür Gündem Gazetesi İmtiyaz sahibi, kimyevi madde pazarlamacısı, işadamı ve Kürt milliyetçisi Yaşar Kaya yine "sapla samanı" karıştırarak Cumhuriyet Gazetesini karalamaya çalışıyor.
Geçenlerde Şeyh Sait ayaklanması davasına bakan mahkeme üyelerini karıştırdı. Şimdi de 22 Şubat 1962 ve 27 Mayıs 1963 ihtilal girişimleri ile 9 Mart-12 Mart olaylarını birbirine karıştırıyor. Kürt milliyetçiliği ile solculuğu, solculukla ırkçılığı birbirine karıştırdığı gibi... Kaya'nın kafası Cudi Dağları'ndan da karışık.
(...)
Cumhuriyet Gazetesi Kurtuluş Savaşı'nda Kalpaklı Kuvayı Milliyecilerce Ankara'ya taşınan "Yeni Gün Matbaası" ile kuruldu. Uyuşturucu madde kaçakçılığı davası sanıklarının paraları ile değil!
Evet, Behçet Cantürk, Özgür Gündem gazetesini çıkaran "Ülkem Basın ve Yayıncılık San. Tic. Ltd. Şirketi" ortaklarındandır. Cantürk, bu suçlardan yargılanmış ve aklanmıştır. Bunlar biliniyor. Ancak Cantürk'ün zenginlik kaynağı nedir? Bu bilinmiyor.
Bu milyarlar kendisine Diyarbakır'ın Lice ilçesindeki yoksul anasından-babasından mı kalmıştır? Bunu herkes gibi ben de merak ediyorum. Ve iş ortağı, kimyevi madde pazarlamacısı yakın dostu Kaya'ya soruyorum:
-nereden geliyor bu değirmenin suyu?
(...)
Cantürk'ün para kaynağının uyuşturucu madde kaçakçılığından gelmediği mahkeme kararı ile kanıtlandı diyelim, nedir öyleyse bu paraların kaynağı?"

Uğur Mumcu - Cumhuriyet / 13 Ocak 1993

***

“Herkes maskesini çıkarsın, yoksa yüzlerindeki maskeleri biz yırtacağız. Biz yırtmasak bile Kürt halkının dinamiği yırtacak. Herkesin notu, karnesi belli olmuştur. Kürt düşmanlığı yapmamak bile bir namus ölçüsüdür.”
Özgür Gündem (Uğur Mumcu'ya ithafen)

***
“Güldal, galiba bunlar beni öldürecek...” (Uğur Mumcu'dan Gürdal Mumcu'ya)

***
“İlhan abi bunlar bizi öldürecekler”" (Uğur Mumcu'dan İlhan Selçuk'a)

***

"Uğur Mumcu, arabasına konan bombanın patlaması sonucu hayatını kaybetti." (24 Ocak 1993)

***
""HDP, sıkıştığı alandan çıktı. Türkiye’nin geneline hitap etme arzusu gösteren, çoğulculuğu öne koyan bir yaklaşımla çok önemli bir atılım yaptı."
(...)
"Türkiye çok ciddi bir imkâna sahip. Ortadoğu’da siyasal İslamın demokratik yollarla iktidardan muhalefete geçmesi herkes için çok değerli bir tecrübe olabilir.
Çeşit çeşit otoriter rejimler görmüş bir ülke artık bu tuzağa düşmeyeceğini gösterebilir. Toplumda daha önce hiç olmadığı kadar özgürlük, çoğulculuk ve gelişmiş bir demokrasi isteği var. Gezi bunun sinyaliydi ve hem CHP’yi hem de HDP’yi olumlu bir şekilde etkiledi.
Her gün siyaset hakkında yazıp çizenlerin seçimden önce oyunu saklamasını doğru bulmuyorum. Yarın HDP’ye oy vereceğim"
(...)
"Başkanlığa karşı parlamenter rejimi savunuyorsak en geniş temsilin sağlanacağı bir Meclis’e dolayısıyla Meclis’te HDP’ye ihtiyacımız var.""

Özgür Mumcu - Cumhuriyet / 6 Haziran 2015

***
Ayrıca 6 Haziran 2015 Tarihli Cumhuriyet Gazetesinin birinci sayfasındaki bazı alt başlıklar:

"Türk sorunu"nu bitirecek adam Demirtaş"

"AKP'nin kaderini HDP belirleyecek"

***

Ve bazı yazarların yazı başlıkları ve anafikri
Can Dündar: Diyarbakır'ın sağduyusu

Çiğdem Toker: HDP'nin sabrını sınamak

Hikmet Çetinkaya: Korkmadan yıkın barajı, barajları

Özgür Mumcu: Meclis'te HDP'ye ihtiyaç var

Nilgün Cerrahoğlu:
"Oyumuzu kullanırken; “tek adam yönetimini” en etkin yolla durdurmanın hesabını yapalım."

***
Derleme:
Çağdaş BAYRAKTAR
6 Haziran 2015

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder